Basında ESİAD

Basın Odasıİşimi Yönetebiliyorum Programı Eskişehir’de ESİAD desteğiyle KOBİ'ler ile Buluştu...


KOBİ’lere bilgi ve beceri kazandırmaya odaklanan eğitim ve destek programı ‘İşimi Yönetebiliyorum’un yüz yüze eğitimleri Eskişehir’de devam etti. Alanında uzman isimlerin verdiği ‘uluslararası ticaret ve e-ihracat’, ‘yeşil dönüşüm’, ‘dijital pazarlama’ ve ‘finansmana erişim’ eğitimleriyle birlikte ‘Aile Şirketlerinin Kurumsallaşması’ başlıklı bir panel de düzenlendi. 

Eskişehir, 20 Ekim 2022 – Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED)Visa ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında, 30 banka ve e-para kuruluşunun desteğiyle 2019 yılında hayata geçirilen İşimi Yönetebiliyorum Programı, Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen kapsamlı eğitimler ile iş dünyasına ulaşmayı sürdürüyor.

KOBİ’lerin büyüme potansiyellerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazanmalarına destek olmak amacıyla düzenlenen programın; Marmara ve İç Anadolu Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (MARSİFED) ev sahipliği, Eskişehir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) desteğiyle Eskişehir’de düzenlenen etkinliğine, KOBİ’lerin yanı sıra kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılım gösterdi.

Süleyman Sönmez: “Dünyadaki değişimlere ayak uydurmamız gerekiyor”

Türkiye’nin küresel ekonomideki yerini sağlamlaştırmasının yolunun sürdürülebilir rekabet ve yerelden başlayıp ulusala güç veren bir kalkınmadan geçtiğini söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Bu nedenle mevcut pozisyonumuzu iyileştirme çabası ile birlikte dünyada meydana gelen değişimlere de dönüşümle ayak uydurmamız gerekiyor. Biz TÜRKONFED olarak geleceğimiz için büyük bir önem taşıyan dönüşümleri; ‘dijital’, ‘yeşil’ ve ‘toplumsal’ dönüşümü kapsayan 3D olarak tanımlıyoruz. Bu bakış açımız doğrultusunda Türkiye ekonomisinin yapı taşı olan KOBİ’lerimizi entelektüel ve sosyal sermaye ile donatarak, dönüşümlere en hızlı şekilde adapte olmalarını amaçlıyoruz” dedi.

“Eskişehir, Türkiye Hayalimize giden yolu çizecek güce sahip”

Eskişehir’in Türkiye’nin ekonomik gücüne olan katkısına da değinen Sönmez şöyle devam etti; “Eskişehir, yüksek teknoloji geliştirme potansiyeli ile sanayimiz ve ekonomimiz için yüksek katma değer yaratan kentlerimizden biri. 2 milyar doların üzerinde yıllık ihracatıyla fark yaratırken, bu rakamın yüzde 15’ini ileri teknoloji ürünler oluşturuyor. Ülkemiz ortalaması 3,8 iken Eskişehir’in ileri teknoloji ürünlerde sağladığı katkının, yüksek katma değerli üretimle güçlenen sanayi ile Hayalimizdeki Türkiye’ye giden dönüşüm yolculuğumuzu ivmelendirecek güce sahip olduğuna yürekten inanıyorum. İşte bu süreçte TÜRKONFED olarak Visa ve UNDP Türkiye iş birliği ile hayata geçirdiğimiz İşimi Yönetebiliyorum Programı, ekonomimizin ana dinamosu olan KOBİ’lerimizin yarattığı değeri artıracak ve dönüşüm yolculuklarına rehberlik edecek bir eğitim programı ile dördüncü yılında da devam ediyor.”

Ramazan Kaya: “Eğitimlere katılan KOBİ’lerin cirosu ve farkındalığı artıyor”

KOBİ’lerin işletme sermayesi, finansmana erişim, kalifiye eleman ve kurumsallaşma konularında yaşadıkları sorunlara dikkat çeken TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan YardımcısıMARSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya, “Bu sorunlar KOBİ’lerimizin büyüyememesine ve bir süre sonra da işletmelerin kapanmasına neden oluyor. Bugün ev sahipliğini üstlenmiş olduğumuz İşimi Yönetebiliyorum Programı, kapsamlı içeriğiyle KOBİ’lerimizin mevcut kapasitelerini artırarak, sürdürülebilirliklerini sağlamayı hedefliyor. Üç yılını geride bırakan program kapsamındaki eğimlere katılan KOBİ’lerin yüzde 66’sının cirolarında artış oldu. Yönetim becerileri yüzde 20,2, özgüven ve motivasyonları yüzde 19,5, farkındalıkları ise yüzde 17,4 arttı. Programın Eskişehir’deki etkinliğe katılan KOBİ’lerimize de faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Kenan Işık: “Zorlu dönemin fırsatlarını süreci yönetebilenler değerlendirebilir”

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Işık ise şunları söyledi; “Dünyanın içinden geçtiği zorlu dönemler doğası gereği çeşitli fırsatlar da barındırır. Ancak bu fırsatları, sürece hazır olanlar ve bunu yönetebilenler değerlendirebilir. İşimi Yönetebiliyorum Programı da çok değerli konularda bilgi verirken, bundan daha da değerli olarak becerilerimizi geliştirmeyi hedefliyor. Böylesine önemli ve kapsamlı bir programa, Anadolu’nun yıldızı olan Eskişehirimizde ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Seminerler ve panel düzenlendi

Eskişehir’deki eğitim toplantısında alanlarında uzman akademisyen ve profesyoneller birer seminer verdi. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Yanık, “İşletmelerin Temel Faaliyet Döngüsü / Finansmana Erişim”, TransferChain Kurumsal İletişim Direktörü Azade Özaltun “Dijital Pazarlama”, S360 Strateji ve ESG Yönetimi Danışmanı Erman Fenerci “Yeşil Dönüşümün KOBİ’ler için Önemi”, Bella Maison Uluslararası Satış ve İş Geliştirme Direktörü Meltem Polat ise “Uluslararası Ticaret ve E-İhracat” konularını ele aldı. Etkinlikte ayrıca ‘Aile Şirketlerinin Kurumsallaşması’ başlıklı bir panel düzenlendi.

Üç yılda 4 bine yakın KOBİ’ye ulaşıldı

Üç yılı geride bırakan programda bu zamana kadar KOBİ’lerin ihtiyaçları doğrultusunda finans, dijital pazarlama, e-ticaret, yönetim stratejileri ve markalaşma eğitimleri ile 4 bine yakın KOBİ’ye ulaşıldı. KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu alanlarda verilen dijitalleşme, koçluk ve mentorluk desteklerinin de yer aldığı programda 300’ün üzerinde KOBİ’ye e-ticaret ve e-ihracat altyapısı ile dijital pazarlama danışmanlığı sağlandı. Eğitim içeriklerine bu yıl, uluslararası ticaret ve e-ihracat konuları ile Akbank’ın finansal katkısıyla yeşil dönüşüm teması da eklendi.

İşimi Yönetebiliyorum programı kapsamında Eskişehir’in ardından Nisan 2023’e kadar iki ilde daha yüz yüze etkinlikler düzenlenecek. Bu etkinlikler ve eğitim sisteminde çevrim içi formatta yer alan altı farklı temadaki 79 adet video içerikle de toplam bin KOBİ temsilcisine ulaşılması hedefleniyor.ESİAD’dan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Ali YELDAN’a ziyaret.


ESİAD Yönetim Kurulu görevine yeni başlayan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Ali YELDAN’ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti.

Ziyarete katılan ESİAD Başkanı Kenan IŞIK ve Yönetim Kurulu üyeleri göreve yeni başlayan Başsavcımıza Eskişehir ve ESİAD hakkında bilgileri aktarıp, özellikle ESİAD tarafından yürütülen çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgi verdi. 

Şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için STK’lar ile kamu kurumları ile yapılacak olan ortak çalışma ve projelerin değeri ve önemi konularında görüş alışverişinde bulunuldu.   ESİAD BAŞKANI M.KENAN IŞIK, “EsTekFest 2022” TEKNOLOJİNİN YILDIZLARI FESTİVALİNDE…


Eskişehir Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen EsTekFest Teknolojinin Yıldızları Festivali’nin açılış töreni gerçekleştirildi. Törene Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TUBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Eskişehir’de bulunan Üniversite Rektörleri, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Sivil Toplum örgütleri Başkanları, üniversite öğrencileri ve lise öğrencileri katıldı.

Festivalin açılış konuşmasını Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır yaptı. Konuşmasında “Türkiye’nin dört bir yanında büyük bir dalga oluştuğunu görüyorum. Bütün şehirlerimizde özellikle gençlerimiz Milli Teknoloji Hamlesi’ne ortak olmuş durumdalar” dedi.

ESİAD Başkanı M.Kenan Işık festivalle ilgili yaptığı değerlendirmede “Eskişehir’imizde 2.000 katılımcı ve 500 lise öğrencimiz ile birlikte ülkemizin teknolojik ve değişim sürecinde bir heyecanı daha birlikte yaşadık. Gelecek artık gençlik ve teknolojinin birleşen gücünde …” ifadelerini kullandı.TÜRKONFED, Anadolu'nun liderlerini bir araya getirdi.


TÜRKONFED Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu tarafından gerçekleştirilen Anadolu’nun Liderleri Buluşmasında, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu sıkıntılı ekonomik süreçten ancak Anadolu’nun ve sivil toplumun gücüyle çıkabileceğine vurgu yapıldı.

ESİAD Eskişehir Sanayici İş İnsanları Derneği Başkanı Kenan Işık’ın da, MARSİFED (Marmara ve İç Anadolu İş Dünyası Federasyonu) Başkan Yardımcısı ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi sıfatları ile katıldığı toplantıda, TÜRKONFED bünyesindeki Federasyon Başkanları ile TÜRKONFED Yönetim Kurulu yeni Başkanı Süleyman Sönmez başkanlığında toplanarak TÜRKONFED tarafından yayınlanan 2030 vizyon belgesi ve yeni dönem stratejilerini kapsayan “Yeni Dönem, Yeni Ufuklar” vizyonunu paylaşıldı.

Kenan Işık toplantı sonrası konuya ilişkin, TÜRKONFED’in Anadolu’nun Liderleri Buluşması’nda, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu sıkıntılı ekonomik süreçten ancak Anadolu’nun ve sivil toplumun gücüyle çıkabileceğine vurgu yapıldığını belirterek, “TÜRKONFED’in 5K vizyonunu, yeni dönem-yeni ufuklar vizyon belgesi ile birleştirdiğini, bu belgenin özünü ise 3D üçüz dönüşüm olarak adlandırılan toplumsal, dijital ve yeşil dönüşüm olarak adlandırıldığını" söyledi.

TÜRKONFED’in yeni dönemde özellikle Anadolu’ya büyük önem verdiğini, Anadolu’nun yerel kaynaklarının dönüşüm sürecinden en büyük potansiyel olarak görüldüğünün ve vurgulandığının altını çizen Kenan Işık "Bu konularda ESİAD olarak önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgi paylaşacaklarını, bölgesel ve yerel ihtiyaçlarımız dikkate alınarak gerekli çalışma ve etkinliklerin bu önceliklere göre planlanacağını" ifade etti.

TÜRKONFED çatısı altındaki 30 federasyon, 286 dernek ile 50 bine yakın şirketin temsili ile Türkiye’nin bağımsız iş dünyası örgütü olarak faaliyetlerini sürdürüyor. TÜRKONFED FİNANS SOHBETLERİ BURSA'DA YAPILDI.


Marmara ve İç Anadolu Sanayici İş Dünyası Federasyonunun (MARSİFED) ev sahipliğinde, Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) Yalçın Aras Konferans Salonu'nda düzenlenen "TÜRKONFED Finans Sohbetleri" etkinliğine ESİAD Yönetim Kurulu ve çok sayda iş insanı katıldı.

Etkinliğinin açılışında konuşma yapan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Türkiye'de Anadolu'nun ve iş dünyasının sesi olmak üzere fikir paylaşımlarına devam ettiklerini belirtti.

Etkinlik kapsamında, işletmelerin ve KOBİ'lerin finansmana erişimini kolaylaştıracak yol haritalarını birlikte netleştirmeyi hedeflediklerini belirten Turan, Türkiye'nin geleceğine ışık tutacak, ekonomik yolculuğuna yön verecek birçok önemli meseleye de değindiklerini söyledi.

EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ ÖLÇEKTE MAL VE HİZMET ÜRETİMİ

Turan, 2021 yılının sonlarında, merkezi Londra'da yer alan Ekonomi ve İş Araştırmaları Merkezinin (CEBR) yıllık Dünya Ekonomi Ligi Tablosu raporunu yayımladığını anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Raporda çok çarpıcı bir sonuç yer alıyor. Öngörülere göre, dünya ekonomisi gayri safi yurtiçi hasılası 2022 yılında ilk kez 100 trilyon doları aşacak. Bir diğer ifadeyle tüm dünyada bu yıl tarihte eşi benzeri görülmemiş ölçekte mal ve hizmet üretilecek. Dünyanın her ülkesinde tahribat yaratan Kovid-19 salgınının etkilerini halen yaşıyorken bu yönde bir öngörü, küresel çapta bir üretim ekonomisine geçildiğine işaret ediyor.

Bu durum, üretim ekonomisine geçme konusunda kamu, sivil toplum ve iş dünyası arasında tam bir konsensüs sağlanmışken bizleri şüphesiz heyecanlandırmalı. Kadim medeniyetlerden miras aldığımız ve olanca çeşitliliğe dayanan bir üretim kültürüne, bölgesel ekonomiler içinde bizi öne çıkaran genç bir nüfusa sahibiz. Ülke olarak son 300 yıldır dünya ekonomisinde aldığımız payın, yüzde 1’in üzerine çıkmadığı düşünüldüğünde, bu makus talihi kırmak için bundan daha doğru bir zaman, daha verimli bir dönem belki de bulamayacağız."

VAKİT KAYBEDİLMEMELİ

Gündelik kısır tartışmalara odaklanarak vakit kaybedildiğini belirten Turan, "Kronikleşmiş yapısal sorunlarımızı ise görmezden geliyoruz. Üretimi, yatırımı ve rekabetçiliğimizi geliştirmek için uzun vadeli ve etkili planlar yapmak yerine faiz-kur-enflasyon sarmalıyla ifade edebileceğimiz ekonomik göstergeleri takip ediyor, yarın yerine geçmişi konuşuyor, gelecek yerine bugünü kurtarmaya çalışıyoruz. Oysa ortak aklı çalıştırıp, kapsayıcı ve katılımcı süreçleri işletir, bilimsel gerçekler ışığında tartışırsak, bu ülkedeki her bir ferdin müreffeh ve güçlü bir Türkiye hayalini elbette gerçeğe dönüştürebiliriz." şeklinde konuştu.

Turan, Türkiye'nin potansiyellerinin ortak akılla harekete geçirilmesinin yaratacağı etkiyle bir üretim üssüne dönüşeceğine inandığını da dikkat çekti.

MÜCADELEYE DEVAM

MARSİFED Yönetim Kurulu Başkanı olan Ramazan Kaya da iş dünyası olarak uzun bir süredir ekonomik açıdan küresel ve ulusal düzeyde ciddi sorunlar yaşadıklarından bahsetti.

TÜRKONFED Finansmana Erişim Komisyonu tarafından başlatılan "Finans Sohbetleri" serisine ev sahipliği yapmaktan ötürü heyecan duyduklarını söyleyen Kaya, şöyle devam etti:

"İş dünyasının ülkesinin sorunları için katılımcı bir şekilde bir araya gelerek sorunlara çözüm üretme iradesini önemsiyoruz. Ülke ekonomisinin ve sanayisinin önemli merkezlerinden biri olan Bursa'nın kalkınma yolculuğumuza yarattığı değeri artırmak da yine işletmelerimizin giderek artan finansmana erişim kanallarını açmak ile mümkündür. İş insanları ve toplum olarak çok kriz yaşadık, çok sıkıntı çektik. Ancak hepsini de atlatmayı bildik. Elbet bugünler de geçecektir. Fakat neticede insanlar sizin fırtınada karşılaştığınız zorluklara değil, gemiyi karaya çıkarıp çıkaramadığınıza bakacaktır. Onun için tüm zorluklara rağmen mücadeleye devam edeceğiz."

Etkinlik, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi, Servo Capital Başkanı Kaan Kiziroğlu'nun moderatörlüğünde, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, Garanti BBVA Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Cankat Bozkurt ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Bildik'in katılım sağladığı "Halka Arz ve Finansman Teknikleri" paneliyle sona erdi. ESİAD BAŞKANI M.KENAN IŞIK, TÜRKONFED YÖNETİM KURULUNA SEÇİLDİ.


Eskişehir TÜRKONFED Yönetiminde…

Eskişehir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Başkanı Kenan IŞIK TÜRKONFED Yönetim Kuruluna seçildi. 

Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olan TÜRKONFED; gücünü ve etkinliğini, iş insanlarının üye olduğu federasyon ve derneklerinden alarak çatısı altında 26 bölgesel, 4 sektörel olmak üzere 30 federasyon, 284 dernek üzerinden 50 bine yakın şirket ile temsil ediliyor.

Eskişehir artık Türkiye’nin en büyük iş dünyası örgütü olarak bilinen Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetiminde.

TÜRKONFED Yönetim Kuruluna seçilen Kenan IŞIK; “Son dönemde değişik platformlarda potansiyelini ulusal ölçekte daha çok kanıtlayan Eskişehir’imizi böyle önemli bir platformda ESİAD olarak temsil ederek, modern kentimizin gelişimini, birikim ve kabiliyetlerini TÜRKONFED aracılığı ile daha etkin anlatma fırsatımız olacaktır. Şehrimizin en köklü iş dünyası sivil toplum kuruluşu olarak, kentimizin gelişimine katkı sağlayan başta Sn. Valimiz olmak üzere, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız, Sivil Toplum Örgütlerinin değerli Başkanları ve şehrin tüm paydaşları ile birlikte ESAİD olarak Eskişehir’in ulusal ve uluslararası platformlarda sesi olmayı sürdüreceğiz.” dedi. 

Kenan IŞIK ; “Bölgemizin toplumsal, sanayi ve ticaret birikim ve kabiliyetlerini, ülkenin en büyük ve güçlü sivil toplum örgütünde temsil ederek, şehrimiz ve bölgemizin ihtiyaçlarını ulusal ve uluslararası platformlara taşımak, yüksek katma değerli ürün ve hizmetler ile şehrimizin ve bölgemizin üretim gücünü arttırmak için çalışıyor olacağız. Eskişehir’in böylesi bir platformda temsil ediliyor ve görev alıyor olması gerçekten çok önemli ve değerli.”          

TÜRKONFED; federasyonlarına bağlı her bir derneğin, kendi bölgesinde yarattığı katma değerin toplamı olarak, kurumlar vergisinin yüzde 86’sını karşılayarak, Türkiye dış ticaretinin yüzde 83’ünü gerçekleştiren, tarım ve kamu dışı kayıtlı istihdamın yüzde 55’ini sağlayarak, 7 milyon kişiye istihdam alanı sağlayan büyük bir yapı.''GİRİŞİMCİLİKTE İŞ VAR'' SÖYLEŞİSİ KONUĞU ESİAD BAŞKANI M.KENAN IŞIK OLDU.


Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nin girişimcilik üzerine yaptığı etkinliklerin çatısı olan “Girişimcilikte İş Var” söyleşileri, alanındaki uzman ve saygın isimlerle gençleri buluşturmaya devam ediyor. 

Girişimciliği teşvik etmeyi ve bu alanda başarılı isimlerin tecrübelerini aktarmasını hedefleyen söyleşiler serisinin ikincisi Haller Gençlik Merkezi Seminer Salonu’nda gerçekleştirildi. Gençlerin ilgiyle takip ettiği söyleşilerin ikinci konuğu Eskişehir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Başkanı Kenan Işık oldu. “Girişimcilikte yeni ufuklar yeni yaklaşımlar neler?”, Fikirlerim nasıl değer kazanır?” gibi birçok soruya yanıt aranan söyleşide gençler merak ettiklerini bire bir sorma imkanı buldu. Gençlere girişimcilik serüvenini anlatan Işık, bu süreçte yaşadığı zorlukları ve bunların nasıl üstesinden geldiğini anlattı. Gençlere fikirlerinin projeye ve devamında yatırıma dönüşmesi için sabırla ve inatla hedefe ulaşacakları kanalları bulmaya devam etmeleri gerektiğini ifade etti. Projenin nereden başladığı, nereye gittiği konusunun çok önemli olduğunu belirten Işık, girişimciliğin çok küçük detaylarla başarıya ulaştığını belirtti. Girişimciliğin çok büyük bir havuz olduğunu sözlerine ekleyen Işık, dünyadaki değişim, gelişim ve yönelimlerin de iyi takip edilmesi gerektiğini vurguladı. Kendilerinin de genç girişimcilere her zaman destek olduklarını söyleyen Işık, girişimcilik ekosistemi içerisinde genç girişimcilerin fikirlerinin hayat bulması için yeniliklere, fikirlere açık olduklarını kaydetti. Küresel iklim krizi ve çevre konusuna dikkat çeken Işık, bu alanda fırsatların doğduğunu ancak en önemli konunun sürdürülebilirlik olduğunu belirterek, “Hangi projeyi yaparsanız yapın sürdürülebilir olması gerekiyor.” diye konuştu. Konuşmanın ardından ESİAD Başkanı Kenan Işık öğrencilerin, “Fikirlerimizin mülki haklarını nasıl koruruz?”, “Girişimci olmak için ne yapmak gerekir?”, “Nereden başlamalıyız?” gibi birçok sayıda soruya da yanıt verdi. Etkinlik sonunda ESİAD Başkanı Işık’a Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hale Kargın tarafından etkinliğe verdiği katkı nedeniyle teşekkür belgesi verildi. Daha sonra gençlerle hatıra fotoğrafı çektirilirken, Başkan Işık kendilerini gençlerle buluşturduğu için Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve ekibine teşekkür etti.ESİAD'DAN BAŞKAN BÜYÜKERŞEN'E ZİYARET.


Eskişehir Sanayici ve İş Adamları Derneği (ESİAD) Başkanı Kenan Işık ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.

Kasım ayında gerçekleştirilen genel kurul sonrası yeni görevine başlayan ESİAD Başkanı Kenan Işık ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Başkan Büyükerşen’e tanışma ziyareti gerçekleştirdi.

Ziyarette konuşan Işık “Türkiye ekonomisi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. ESİAD bu yeni dönemde küresel etkileri de dikkate alarak Eskişehir’in tüm sektör, kurum ve kuruluşlarıyla birlikte çalışmayı amaçlıyor. Büyükşehir Belediyemiz ile de çalışmaktan büyük mutluluk duyduk” ifadelerinde bulundu.ESİAD'da yeni başkan Sürmeli


ESİAD GELENEKSEL DÜNYA KADINLAR GÜNÜ RESEPSİYONU


ESİAD’ın tarihi binasında yapılan Geleneksel Dünya Kadınlar günü resepsiyonuna Eskişehir Kadın Milletvekilleri, Eskişehir Kadın Dernekleri, Eskişehir Kadın Muhtarları, Eskişehir A protokol eşleri ve ESİAD üyelerinin eşleri katıldı.

ESİAD tanıtım filmi ile başlayan Resepsiyon, ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu üyesi Aydın Bandırma’nın açılış konuşmasını yapması ile devam etti. Başkan Bandırma’nın Dünya kadınlar günü ile ilgili yaptığı konuşmasında “Toplumun temeli aile, ailenin temeli kadındır. Kadınlarımız her daim hak ettiği konumda, ailenin ve toplumun merkezinde yer almıştır. Eğitimden sağlığa, siyasal yaşamdan iş dünyasına kadar her alanda üstlendiği sorumlulukla Türk milletinin geleceğe güvenle bakmasının teminatı olmuştur. Eşitlik, özgürlük, daha iyi şartlarda yaşama ve çalışma koşulları, cinsiyete dayalı toplumsal haksızlıkların ortadan kaldırılması adına verilen mücadele sonucunda kutladığımız bu günde başta tarihe adını altın harflerle yazdıran Türk kadını olmak üzere Tüm Dünya kadınlarının Kadınlar Gününü en içten duygularımla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Başkan Bandırma konuşmasının ardından sözü Ak Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay’a verdi. Konuşmalarının ardından Başkan Bandırma katkılarından dolayı Sayın Günay’a teşekkür plaketini taktim etti.

Tüm davetliler bu özel ve anlamlı “Kadınlar Günü Resepsiyonu”nda bir arada olmanın keyfini yaşadı. Resepsiyon; katılımcılara birlikte toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

MARSİFED’DE BAYRAK DEĞİŞİMİ...


24 Şubat Cumartesi günü Bursa da MARSİFED genel kurulu yapıldı.

ESİAD’ı (Eskişehir Sanayici ve İş Adamları Derneği) temsilen MARSİFED Genel kuruluna ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Bandırma, Yönetim kurulu üyesi Kamil Emeksiz ve Yüksek İstişare Kurulu üyesi Mulla Şahbaz katıldı. Görev süresi dolan Aydın Bandırma’nın yerine Kamil Emeksiz MARSİFED Yönetim kuruluna seçildi. Aydın Bandırma yaptığı konuşmada ESİAD Yöntemini ve vizyonunu vurgularken MARSİFED yönetim kuruluna seçilen Kamil Emeksizi kutladı başarılar diledi.

Kamil Emeksiz MARSİFED Yönetim kurulunda önemli bir sorumluluk aldığını, Eskişehir’i ve ESİAD’ en iyi şekilde temsil edeceğini ve ESİAD projelerini MARSİFED’ e taşımak amacıyla çalışmalar içerisinde bulunacağını belirtti. Genel kurula delege olarak katılan Mulla Şahbazda; Kamil Emeksizin ESİAD’ı en iyi şekilde temsil edeceğini inandığını söyledi ve başarılar diledi.

STEM ANADOLU, ESİAD EV SAHİPLİĞİYLE ESKİŞEHİRLİ GENÇLERİ ‘GİRİŞİMCİLİK’ İLE BULUŞTURDU.


Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye’de gençleri girişimciliğe teşvik etmek amacıyla geçen yıl İstanbul’da başlattığı STEM projesinin Eskişehir eğitimleri, 3-4 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi. Eskişehir Sanayici ve İş adamları Derneği’nin (ESİAD) ev sahipliğinde, ABD Büyükelçiliği Küçük Ölçekli Hibe Programı tarafından finanse edilen ve Genç Başarı Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen “Girişimde Yeni Ufuklar-STEM Anadolu” projesi Eskişehir STEM eğitimine 40 lise öğrencisi katılarak, girişimcilik kültürü ile tanıştı.

Ocak ayında Diyarbakır ve İzmir’de düzenlenen, bu ay ise 1-2 Şubat tarihlerinde Ankara’da, 3-4 Şubat’ta ise Eskişehir’de sürdürülen STEM eğitimleriyle, lise öğrencilerine bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik temelli girişimcilik dersleri verildi. İngilizce ‘kök’ anlamına gelen ve Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinin birleşiminden oluşan “STEM” alanlarında kariyere teşvik edilen öğrenciler, ‘geleceğin yenilikçilik odaklı girişimcileri’ olmaları ve hayallerini hayata geçirmeleri konusunda cesaretlendirildi.

STEM Anadolu projesi kapsamında bu yıl Eskişehir ile birlikte 160 lise öğrencisine ulaşıldı. Eğitimlerin tamamlanmasıyla 160 lise öğrencisi önümüzdeki aylarda İstanbul’da düzenlenecek kapanış toplantısında, iş fikirlerini melek yatırımcılara ve iş dünyasından isimlere sunma imkânı yakalayacak. Öğrenciler bu kapsamda projeleri için mentorlük desteği de alabilecek.

Bandırma: “Girişimcilik ruhunun yol gösterici eğitimdir” Eskişehirli genç girişimcilere ilk eğitimi de ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Bandırma verdi. Bandırma, gençlerin girişimcilik alanında fırsatları değerlendirerek kendi hikâyelerini yazmaya devam ettiğini belirtti. Liseli gençlere hayallerinizden vazgeçmeyin diye seslenen Bandırma, “Girişimcilik ruhunun yol göstericisi eğitimdir. Nitelik eğitim sizlerin yaratıcılık ve yenilikçilik yeteneklerinizi geliştirecektir. Özgüveninizi asla kaybetmeyin. Daima yeniyi, daima gelişmeyi ve kendinizi geliştirmeyi esas alın. Unutmayın, bugünün dijitalleşen dünyasında milyonlarca insan tarafından takip edilen sosyal medya sitelerinin kurucuları zamanında sizin gibiydi. Gözlerindeki parıltı, başarma azmi ile başkalarının yapamazsın dediği işleri gerçekleştirme kararlılığı bugün oldukları yere gelmelerini sağladı” dedi.

Gençleri geleceğe hazırlanmasında TÜRKONFED’in önemli bir misyon üstlendiğiniz, özellikle lise düzeyinde STEM farkındalığı yarattığını belirten Bandırma, ESİAD olarak STEM Anadolu projesinin içinde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi Bandırma, şunları söyledi: “STEM gençlerimize hem bilgi hem de cesaret vermektedir. Türkiye olarak sürdürülebilir bir kalkınma yakalayabilmek için gençlerin dinamizmini kullanmak ve genç işsizliği ile mücadele etmek zorundayız. STEM eğitimiyle TÜRKONFED’in, gençlerin kariyer hedeflerinin iş dünyası ile buluşabilmesine aracılık ettiğini, iş dünyası ile gençlerin yaratıcılığı arasında köprü kurduğunu görmekten memnuniyet duyuyoruz.”

TURABDER TÜRKONFED ESİAD İŞBİRLİĞİYLE AB PANELİ…


Türkiye Avrupa Birliği Derneği, TÜRKONFED ve ESİAD işbirliğiyle 16 Ekim 2017 tarihinde Tasigo otel’de “Türkiye-Avrupa Birliği Geleceği üzerine senaryolar” konulu panel gerçekleştirildi. Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinin geleceği üzerine senaryolar konulu panelin birinci oturumunda AB ve göç ilişkileri, gümrük birliği ve ekonomik ilişkiler, yargı ve temel haklar, kadın ve geleceği konularında yuvarlak masa toplantıları yapıldı. Onur konuşmacısı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in katıldığı öğle yemeğiyle süren program TURABDER başkanı Prof. Dr. Gül Günver Turan’ın açılış konuşmasıyla sürdü. TÜRKONFED Yönetim Kurulu üyesi ve ESİAD Başkanı Aydın Bandırma’nın başkanlığında yapılan panelde, panelistler Prof. Dr. İlter Turan, Eski Büyükelçi Mithat Rende, Doç. Dr. Çiğdem Nas ve Dr. Deniz Şenol Sert’ten oluştu. TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ESİAD Başkanı Aydın Bandırma Eskişehir’de Avrupa Birliği ile ilgili bir panel gerçekleştirmenin önemli olduğunu, ESİAD’ın Türkiye’nin güncel konularıyla ilgili çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğini belirtti. Avrupa Birliği’ne katılmanın Türkiye için öncelikli hedefler arasında yer alması gerektiğini belirten Bandırma, Avrupa Birliği ülkelerini Türkiye’nin öncelikleri konusunda anlayışlı olmaları gerektiğini ve vize serbestisinin bir an önce gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

ESİAD - TÜSİAV İLE KARDEŞ SİAD OLDU...


“ESİAD Eskişehir Sanayici ve İş Adamları Derneği TÜSİAV Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı ile Kardeş SİAD oldu. Karşılıklı olarak Kardeş SİAD Beratları verildi”

Eskişehir Sanayici ve İş Adamları Derneği (ESİAD) Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak ve beraberindeki heyeti Eskişehir’de ağırladı.

Ankara’dan gelen TÜSİAV Heyetini, ESİAD Başkanı ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu üyesi Aydın Bandırma ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı. Beraber yenilen öğle yemeğinin ardından; ESİAD’ın Odunpazarı’ndaki tarihi dernek binasında TÜSİAV’ın talep ettiği “ESİAD-TÜSİAV Kardeş Dernek Olması” kapsamında düzenlenen toplantıya geçildi.

ESİAD tanıtım filmi ile başlayan toplantı; ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu üyesi Aydın Bandırma’nın açılış konuşmasını yapması ile devam etti. Başkan Bandırma konuşmasında “Sizi şehrimizde ağırlamaktan ve bizi kendinize kardeş dernek olarak seçmiş olmanızdan mutluluk duymaktayım” dedi. Ardından ESİAD’ın çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgi aktardı.

Başkan Bandırma konuşmasının ardından sözü TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak’a verdi. Başkan Sarıtoprak konuşmasında; 32 yıllık geçmişe sahip ve bu güne kadar bir çok değerli iş adamı ile yapmış olduğu başarılı projeleri hayata geçiren, her anlamda faaliyetleriyle ses getiren ESİAD derneği ile kardeş dernek olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Kardeş SİAD Beratları verilerek ESİAD ile TÜSİAV Kardeş SİAD olmuştur.

Toplantı Berat töreni ve toplu fotoğraf çekiminin ardından son bulmuştur.

ESİAD “MESLEKİ EĞİTİMDE OKUL İŞLETME İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRME” ÇALIŞTAYI DÜZENLEDİ.


ESİAD Eskişehir Sanayici ve İş Adamları Derneği tarafından Divan Otel’de “Mesleki Eğitimde Okul İşletme İşbirliği Geliştirme Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştaya program paydaşlarından Vehbi Koç Vakfı, TÜRKONFED Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu, TÜSİAD Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği, MEB Milli Eğitim Bakanlığı, TİSK Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, ÖSGD Özel Sektör Gönüllüleri Derneği, MESS Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi temsilcileri, ESİAD üyeleri, Eskişehir’in önde gelen İş adamları ve Eskişehir A Protokol’den önemli kişiler katıldı.

ESİAD tanıtım filmi ile başlayan program, ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu üyesi Aydın Bandırma’nın açılış konuşmasını yapması ile devam etti. Başkan Bandırma konuşmasında “Türkiye’de mesleki ve teknik eğitim son yıllarda önemi vurgulanan ve her daim destekçi olduğumuz bir alandır. Koç topluluğu, devlet, özel sektör, okullar ve bizler gibi sivil toplum örgütlerinin iş birliğinin oluşturduğu bu paydaş çalışmalar ile iyileşmeler sağlanacak ve kolektif çözümler yaratılarak örnek bir model oluşturmak için her türlü adımlar atılacaktır. Biz Eskişehir Sanayici ve İşadamları olarak, Türkiye için önemli olan, bu yenilenmeye ışık tutacak mesleki eğitim stratejisine verilen her türlü teşvik ve destek için hazırız” dedi.

Programın açılışında söz alan Eskişehir Valisi Azmi Çelik’in konuşmasının ardından iki oturumdan oluşan programın ilk oturumu” Mesleki Eğitimde Kalite için özel sektör, kamu ve sivil toplum iş birlikleri 5N1K “ paneline geçildi.

Vehbi Koç Vakfı özel projeler yöneticisi Seçil Kınay’ın moderatörlüğündeki panele MESS Eğitim Vakfı Genel Müdürü, Okul işletme İşbirliği programı temsilcisi Necdet Kanar, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şennur Çetin, ESİAD Başkan Yardımcısı-Eskişehir Raylı sistemler Kümelenmesi Başkanı Kenan Işık ve İyi Örnek Paylaşımı: TEİ Tusaş Motor Sanayi & Odunpazarı Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi temsilcisi konuşmacı olarak yer aldı.

Panelin ardından ikinci oturum olan “Çalıştay ve Grup Çalışmaları”na geçildi. İşverenlerden ve mesleki eğitim kurumlarının yöneticilerinden oluşan gruplar, hem okul işletme işbirliği modeli hakkında bilgi sahibi oldular, hem de bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınması için gerekli eğitim istihdam bağını kurmak üzere grup sunumları yapılarak nasıl bir yol izleyecekleri konusunda fikir alışverişinde bulundular.

Mesleki eğitimde okul işletme işbirliği çalıştayı katılımcılar ve panelistlerin toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.ESİAD DÜNYA KADINLAR GÜNÜ RESEPSİYONU...


ESİAD’ın tarihi binasında yapılan Dünya Kadınlar günü resepsiyonuna Eskişehir Kadın Milletvekilleri, Eskişehir Kadın Dernekleri, Eskişehir Kadın Muhtarları, Eskişehir A protokol eşleri ve ESİAD üyelerinin eşleri katıldı.

ESİAD tanıtım filmi ile başlayan Resepsiyon, ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu üyesi Aydın Bandırma’nın açılış konuşmasını yapması ile devam etti. Başkan Bandırma’nın Dünya kadınlar günü ile ilgili yaptığı konuşmasında “Hayatımızın her alanında bizleri yalnız bırakmayan, bizleri eğiten, büyüten ve sevgisini hiçbir zaman esirgemeyen kadınlarımızın hayatımızdaki değerini burada kelimelerle ifade etmek mümkün değildir. Ülkesi için üreten tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü en içten duygularımla kutluyorum. Unutmayalım ki; kadın güçlenirse toplumda güçlenir.”dedi.

Başkan Bandırma konuşmasının ardından sözü Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Av. Sema Kendirci Uğurman’a verdi. Konuşmalarının ardından Başkan Bandırma katkılarından dolayı Sayın Uğurman’a teşekkür plaketini taktim etti.

Tüm davetliler bu özel ve anlamlı “Kadınlar Günü Resepsiyonu”nda bir arada olmanın keyfini yaşadı. Resepsiyon; katılımcılara günün anısına verilen hediyeler ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

ESİAD’da genç ve dinamik bir dönem başlıyor. 2006


Eskişehir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin 12 Şubat Pazar günü Eskişehir’de gerçekleştirilen genel kurul toplantısında, Onur SÜRMELİ genel başkanlığa seçildi.

Pazar günü Şamdans Restoran’da gerçekleştirilen olağan genel kurul toplantısı, divan başkanlığına Nejat BANAZ, divan üyeliğine İlhan YALÇIN ve Mehmet YÜCESAN’ın seçimi ile başladı. Yeni yönetimin belirleneceği genel kurul toplantısında; seçime tek liste olarak giren; Bruno Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Onur SÜRMELİ, oybirliği ile ESİAD başkanlığını kazandı.

Seçimlerin ardından söz alan, ESİAD eski genel başkanı M. Kemal ZENGİN, “Eskişehir’in sosyal kültürel ve ekonomik yapısına katkıda bulunan çalışmalarımız; şehrimize gerek ekonomik, gerek kültürel, gerekse imaj anlamında başarı getirmektedir. Yeni yönetime seçilen arkadaşlarımızın da aynı çizgide, ESİAD bayrağını taşıyacaklarından, hatta daha da ileri götüreceklerinden kuşkumuz yoktur” dedi.

Yeni Genel Başkan Onur SÜRMELİ de yaptığı konuşmada; kendilerine verilen destek için teşekkür ederek, “Yeni ve dinamik projelerle ESİAD’ı daha üst düzeye, dolayısıyla şehrimizi daha da  ileriye taşımak için birlik içinde çalışacağız. Gelişmiş ülkelerin ve kurumların en önemli özelliklerinden birisi örgütlenmiş, organize olmuş olmalarıdır. Stratejik olarak planlanmış çalışmalar, başarıya ancak böyle ulaşılabilir.” diyerek sözlerini tamamladı.

ESİAD’ın yeni seçilen Yönetim Kurulundaysa; Kerem Can APAYDIN, Ömer BİLGİN, Yusuf Gür TÜRK, Aydın BANDIRMA, Deniz KANATLI, Mustafa ÖZTÜRK, Banu KURT, Ramazan YANAR, Vural TÜRKKAN, Hayriye BAŞKAN görev aldılar.  ESİAD BAŞKANI, TÜRKONFED YÖNETİMİ İLE BERABER BAKANLARI ZİYARET ETTİ.(13.01.2016)


ESİAD Başkanı ve aynı zamanda TÜRKONFED Yönetim Kurulu üyesi olan Aydın Bandırma’nın da aralarında bulunduğu Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Heyeti; Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ı makamında ziyarette etti.

Bakanlarla yapılan görüşmelerde zorlu geçen 2015’in ardından 2016 yılının tahminleri konuşuldu. Şirketlerin krediye erişmesinin zorlukları, bankaların kredi maliyetlerini yükselttiği, vergi denetimlerinin sıkıntıları daha da arttırdığı, sanayi envanteri çalışmasının detayları, sektörlerin ayrı ayrı sorunları, önümüzdeki seçimsiz 4 yılın planlanması gibi önemli konulara geniş yer verdiler. Bunların dışında ESİAD’ın kayıt dışı ekonomi ile ilgili panel, konferans, toplantılar düzenleyerek bu konuda daha fazla bilgilendirme çalışmalarının devam edilmesi konuları masaya yatırıldı. ESİAD’ın yapacağı bir toplantıya Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın katılacağı konusunda fikir birliğine varıldı.

Oldukça verimli geçen görüşmeleri değerlendiren Aydın Bandırma Eskişehir’in ekonomik gelişimine yönelik özelikle Eskişehir’e yeni sanayi yatırımlarının gelmesi için yabancı yatırımcıların harekete geçirilmesi ile ilgili bakanlara gerekli bilgileri verdiğini iletti.ESİAD ESRAY’ı ziyaret etti. (20.05.2015)


ESİAD Yönetim Kurulu ESRAY Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yanarı ziyaret etti. ESİAD Başkanı Aydın Bandırma ESRAY’ın lojistik açıdan önemli bir birimde faaliyet gösterdiğini, Eskişehir ve ülke ekonomisine katkıda bulunduğunu söyledi. ESRAY Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yanar ESİAD’ın ziyaretinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Yanar ESİAD Yönetim Kurulu üyelerine briefing vererek ESRAY’ın çalışma konseptini açıkladı. ESİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Yanar’a teşekkür etti.